KONTAKT i WSPÓŁPRACA

Podoba Ci się to co robię?
Masz pomysł na współpracę?

Tematy poruszane na moim blogu najczęściej to:
żywienie niemowląt i małych dzieci,
baby-led weaning czyli BLW,
karmienie piersią,
zdrowe odżywianie mamy i dziecka,
przepisy kulinarne dla całej rodziny,
świadome zakupy spożywcze.

Prowadzę warsztaty i indywidualne konsultacje dla rodziców i dla profesjonalistów, piszę teksty popularnonaukowe i poradnikowe na blogu i poza nim. Mieszkam w Warszawie, ale zdarza się, że na warsztaty jeżdżę też do innych miejsc.
Jeśli chcesz zaprosić mnie na warsztaty lub szkolenie napisz maila na: mjackowska.blog@gmail.com a ja prześlę Ci ofertę i sprawdzę kalendarz 😉

Nie znajdziecie tu artykułów sponsorowanych przez producentów żywności dla niemowląt i małych dzieci, ani reklam mleka modyfikowanego.
Nie znajdziecie też teorii żywieniowych, na których potwierdzenie brak dowodów.
Znajdziecie za to konkretną wiedzę opartą o aktualną wiedzę naukową i medyczną, ale podaną tak, żeby łatwo było zrozumieć o co chodzi bez konieczności studiowania literatury fachowej.  Korzystam też ze swojego doświadczenie pracy z rodzicami małych dzieci na warsztatach i konsultacjach indywidualnych.
Jeśli czegoś nie jestem pewna to się do tego przyznaję, albo po prostu o tym nie piszę, dopóki nie znajdę pewnych źródeł.

 Czego może dotyczyć współpraca? 

  • jeżeli chcesz zaprosić mnie do prowadzenia warsztatów, pogadanki, spotkania,
  • masz pomysł na blogową współpracę,
  • chcesz zamówić profesjonalny i rzetelny tekst poświęcony zagadnieniom o których piszę,
  • chcesz się umówić na konsultację na żywo lub online,

Jeśli w związku ze współpracą chcesz poznać statystyki bloga to prześlę aktualne drogą mailową.

mój adres email: mjackowska.blog@gmail.com 

 

więcej o moich kompetencjach i o tym dlaczego zajmuję się tym czym się zajmuję przeczytasz TUTAJ

Małgorzata Jackowska współpraca

21 komentarzy

  1. Dobry wieczór Pani Małgorzato córka skończyła 6 miesięcy 27 maja. Karmiona jest wyłącznie piersią, tydzień temu podałam jej przez 6 dni po kilka łyżeczek jabłka z fatalnym skutkiem boleści brzuszka ponieważ nie zastosowałam się do wprowadzenia najpierw warzyw.W ciągu dnia karmię co 2-2.5h.Corka przy piersi jest jakieś 5-6 minut w tym czasie kilka razy przerywa karmienie puszczając pierś. W nocy również budzi się co 2 godziny. Proszę mi powiedzieć co mogę zrobić aby nocne karmienie było z troszkę większym odstępem czasowym ponieważ jestem zmuszona wracać do pracy a chciała bym karmić jeszcze córeczkę.

  2. Dobry wieczór, z ciekawością zaczęłam czytać Pani bloga, ale nie mogę znaleźć żadnych informacji nt. BLW u dzieci z alergią/nietolerancją pokarmową. Jak można wprowadzać BLW przy nietolerancji mleka i jajek? Córka reagowała też rumieniem na niektóre warzywa (marchew) i owoce (jabłka, które uwielbia), lekarka jednak twierdzi, że to najprawdopodobniej speyificzny rodzaj reakcji wzmacniający objawy zaistniałe już wcześniej raczej niż nietolerancja na te własnie warzywa/owoce. Niemniej jednak moja córka wielu rzeczy jedzonych przez nas, jej rodziców, jeść nie może (bardzo trudno jest kupić nawet chleb z gwarancją, że nie zawiera w sobie jajka), wielu rzeczy, do których rzeczywiście sama wyciąga rączki podać jej nie mogę. Wiele rzeczy, które podaję nie wywołuje natomiast zainteresowania. Ja też mam sporo obaw związanych z alergią. Sama jestem alergikiem i kiedyś czytałam, że najlepiej jest alergiom zapobiegać, a więc nie podawać pokarmów, które mogą alergizować. Wiem, że taką tezę obalono już jeśli chodzi o celiakię, ale jak to jest z innymi alergiami? Bardzo prosiłabym o jakieś wskazówki, gdyż córka skończyła 8 miesięcy, a ja wciąż nie wiem jak rozszerzać jej dietę. W wyniku presji (lekarze, rodzice) sięgnęłam po słoiczki (brokuł, dynia) oraz kaszkę ryżową, ale nie umiem ruszyć dalej.
    Ja w sumie to nawet już nie wiem, jak mam taką alergię na jakoś pokarm rozpoznać, córka wciąż jest wysypana, zaczerwienienia nasilają się po posiłkach, ale może to jednak nie alergia pokarmowa? Jedynie po jajku (gdy jadłam je ja przy karmieniu piersią) córka miała też objawy ze strony przewodu pokarmowego, tzn. wymioty.
    Byłabym bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki! Dziękuję.

  3. Witam Pani Małgorzato. Próbuje znaleźć informacje na temat krewetek. Nie ma ich ani w produktach zakazanych dla niemowląt ani w tych dozwolonych… Owszem na niektórych stronach znalazłam informacje, że dopiero od 3-4 lat ale wg tych samych stron dziecko w wieku mojej corki(8mies)powinno jeść tylko cielęcinke i marchewkę i to dobrze zmielone żeby się nie zakrztusila przypadkiem więc nie ufam tym informacją 😉 pozdrawiam i liczę na odpowiedź

    1. Bo o krewetkach mało informacji w ogóle gdziekolwiek. Ze względu na to, że kumulują jeszcze więcej metali ciężkich niż ryby na pewno nie są polecane do częstego podawania dzieciom, ale jeśli w Waszym domu jada się je np raz na miesiąc to myslę że i dziecko może spróbować.

  4. Witam, mam pytanie odnośnie rozszerzania diety mojego syna, który skończył 6 miesięcy. Mamy za sobą wprowadzone warzywa i kilka owoców z odstępami aby zaobserwować czy nie pojawiła się alergia. Synek chętnie wszystko zjada, poza tym karmię go piersią. Pytanie: co dalej, jak dalej wprowadzać pokarmy i czy 1karmienie zastąpić już obiadkiem? Czy taki 1 posiłek podawać codziennie? Ile posiłków powinien mieć co dzień oprócz piersi? Dziękuję, czekam naodpowiedź

  5. Dzień dobry Pani Małgosiu,
    mój synek właśnie skończył rok, nadal często kp. Po warsztatach z Panią w Goldenmedzie rozszerzamy dietę metodą blw plus pomagam mu przy kaszkach i zupach łyżeczką jednocześnie pozwalając mu na dotykanie ich i jedzenie rączkami.
    Od mniej więcej ponad miesiąca obserwuję że synek bierze jedzenie do ust, przeżuwa i wypluwa, po czym bierze kolejny kawałek i tak w kółko. Wypluwa mniej więcej połowę tego co dostaje, czasami wszystko. Przy czym często jest tak że sam pokazuje mi że chce np. jabłko i bierze je sobie z koszyka. Robi tak właściwie ze wszystkimi produktami, łącznie z tymi które zna i lubi (jabłka, banany, mięso, suche płatki kukurydziane). Jednocześnie dobrze przybiera na wadze. Zastanawiam się czy to jakiś etap czy jednak niepokojący objaw i powinnam udać się z nim do specjalisty, np. neurologopedy?
    Będę wdzięczna za podpowiedź 🙂

      1. Tylko na samym początku dostawał papki, ale nie otwierał buzi na widok łyżeczki i naturalnie przeszliśmy na blw. Wcześniej nie wypluwał, jest to dla niego nowość stąd myśl że może coś jest nie tak jak powinno.

  6. Dzień Dobry Pani Małgorzato 🙂 Jakiś czas temu słyszałam wypowiedź lekarza o tym że produkty z puszki nie są zdrowe a już na pewno w diecie dziecka nie powinny się znajdować, zgłębiac temat natknąłem się na informacje ze chcą się zdrowo odżywiać należy unikać tego typu produkty. Proszę napisać jaka Panu ma wiedzę na ten temat. Z góry dziekuje za odpowiedź. POZDRAWIAM

  7. Małgosiu, czy warzywa mrożone lepsze będą przy rozszerzaniu diety niż świeże(obecnie nie ma zbyt wiele sezonowych) czy lepiej iść w słoiczki?

  8. Chciałabym ugotować zupę pomidorową dla maluszka, do tej pory w domu jadaliśmy z pomidorów z puszki. I mam problem z czego zrobić ją dla niemowlaka? Też mogę z takich pomidorów czy ze świeżych?

  9. Witam, a ja mam pytanie odnośnie zakończenia karmienia piersią. Sya skończył 10 miesięcy 18.07. Sierpień daję sobie na stopniowe zaprzestanie karmienia piersią. Natomiast nie za bardzo wiem czy mam zamieniać karmienie piersią na mleko modyfikowane (syn je pierś 3 razy w ciągu dnia i ok 3 razy w nocy)? Czy ponieważ bardzo dobrze je inne posiłki, nie mieliśmy problemu z rozszerzaniem diety, to mm nie wprowadzać? Trochę mam mętlik, ponieważ do roku jednak mleko powinien pić, natomiast po roku to już mogę krowie wprowadzać prawda? Czy będzie ok, jeśli np będę mu teraz do roku podawać mleko modyfikowane tylko wieczorem? Czy to za mało? Proszę o pomoc

  10. mam 9 miesiecznego syna, który bardzo ladnie wszystko wcina. BLW wydaje mi sie wspaniale. Czytam sporo Pani artykulow i na innych stronach. Bardzo. martwi mnie jedna informacja wyczytana na innej stronie,otoz ze nabiał, w tym np jogurt mozna dziecku podawac tylko po 3 roku życia a ze wczesniejsze podanie powoduje chorobe crohna. Moge prosic o jakies wytłumaczenie badz sprostowanie? zgodnie z Pani zaleceniami podaje czasem jogurt z dobrym składem i owocem. Bardzo proszę o odpowiedź:) pozdrawiam
    Olga

  11. Dzień dobry Pani Małgosiu. Mój synek (obecnie 19 tygodni) w przeciągu 1,5 miesiąca spadł z 25 centyla siatki waga do wieku na centyl 3. W ubiegłym tygodniu pediatra zleciła badanie moczu, które wyszło prawidłowo i zaleciła rozszerzać dietę. Ja na własną rękę wykonałam synkowi badania z krwi. Morfologię, crp oraz żelazo. Poziom żelaza poniżej normy. Udałam się więc ponownie do lekarza. I ponownie usłyszałam, że zamiast suplementacji mam podnieść poziom żelaza podając pokarm stały (warzywa, owoce, po tygodniu mięso i żółtka jaja oraz w miarę szybko gluten). Chciałam dietę zacząć rozszerzać zgodnie z zaleceniami who. Czy faktycznie niski poziom żelaza jest wskazaniem do szybszego rozszerzania diety? Czy podanie mięsa w tym wieku jest bezpieczne? A może są jakieś inne przyczyny małych przyrostów wagowych niż żelazo? Pozdrawiam

    1. Ja bym najpierw sprawdziła co to za siatka centylowa 😉 potem poprosiła lekarza (może jakiegoś innego dla odmiany i drugiej opinii) o ocenę morfologii całej nie tylko poziomu żelaza i sprawdzenie czy normy podane na wynikach są dla dzieci czy dla dorosłych? Jeśli poziom żelaza jest bardzo niski to suplementacja powinna być zlecona przez lekarza, być może też suplementacja dodatkowo witaminy C, zależy co tam wyszło w morfologii.
      Rozszerzanie diety w takiej sytuacji wydaje mi się być mało skuteczne chociaż może pomóc przy faktycznie zbyt niskich przyrostach masy ciała ale raczej nie warzywa w pierwszej kolejności a coś bardziej kalorycznego i bogatego w żelazo przy okazji – kasze, może żółtko jaja i dodatek tłuszczu, mięso pewnie też można by wprowadzić jeśli by to było wskazane. Warzywa mogą się oczywiście pojawić ale nie dadzą ani dużo kalorii ani żelaza.. no i powinny to być posiłki dodatkowe, nie zamiast mleka.
      Ale trzeba by przeanalizować wyniki, Waszą historię karmienia/zdrowia i ustalić indywidualnie co dalej.

  12. Witam,
    Czy konieczne jest podawanie diecku w 2 roku życia mleka modyfikowanego, żeby zapewnić dostateczną podaż składników takich jak witamina D, Jod, Wapń? W poradniku żywienia dziecka na stronie „1000 pierwszych dni” przygotowanym przez „Grupę Ekspertów” pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, tak właśnie jest podkreślone oraz mleko modyfikowane zawarte jest w kazdym przykładowym dniu jadłospisu. Co jeśli nadal karmię piersią, synek domaga się tego również w nocy, poza tym je noralne posiłki, choc ciężko żeby były one duże jak w podanych jadłospisach np nie zjadłby dwudaniowego obiadu.. Czy mleko modyfikowane powinno się wprowadzać mimo karmienia piersią?
    Pozdrawiam

  13. Dzień dobry,
    bardzo proszę o poradę.
    Córka obecnie ma 7,5 miesiąca. Rozszerzamy dietę od około miesiąca. Do tej pory proponowałam już warzywa i owoce oraz kasze i córka jadła chętnie wszystko. Karmiłam ją papkami, ewentualnie niewielkie grudki. Od kilku dni mała nie otwiera nawet buzi jak widzi łyżeczkę. Sporadycznie.
    Nie widać też aby szły ząbki. Do tej pory nie mamy żadnego. Podaje to co zwykle i nic. Ledwo zje (czasem!) łyżeczkę ale nie chce jej wkładać jedzenia na siłę.
    Czytam bloga i …. staram się nie panikować. Mała jest w końcu na piersi, jednak martwi mnie takie nagłe odtrącenie jedzenia:(
    Najgorsze,że nie mam wokół nikogo kto może mi służyć ciekawą i mądrą radą w tym temacie. Jedynie zaleceniami sprzed 30 lat. Nie chcę popełniać powszechnych błędów i trzymam się Pani wskazówek .
    Czy powinnam jej nadal proponować jedzenie? Obecnie proponuje 3 razy dziennie posiłki.
    A może dać spokój na tydzień, dwa i próbować ponownie?
    Dodam,że w ciąży miałam anemię i martwię się co obecnie z żelazem u małej skoro nie mogę jej dostarczać żadnych innych pokarmów poza kp
    Proszę o pomoc, przynajmniej się uspokoję:)
    Pozdrawiam
    Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *