Soki i napoje w diecie niemowlaka i małego dziecka

Czy soki powinny pojawiać się w diecie niemowlaka i małego dziecka? W połowie 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom i małym dzieciom. Pisałam o nich na facebooku, ale wiem, że nie wszyscy tam zaglądają, więc zapraszam przeczytajcie i tutaj.

W skrócie? Niemowlęta i małe dzieci powinny jeść owoce, a nie je pić!
A co dokładnie zalecają eksperci w temacie podawania soków ?

W PIERWSZYM ROKU ŻYCIA 

AAP zaleca żeby w żywieniu niemowlaka w ogóle nie pojawiały się soki, bo nie niesie to ze sobą żadnej korzyści zdrowotnej w tym wieku. Nie należy tym bardziej podawać soków z butelki ze smoczkiem lub kubka niekapka z którym dziecko zasypia lub spędza cały dzień.

OD 1 DO 3 ROKU ŻYCIA

Ogranicz ilość podawanych dzieciom soków do max. pół szklanki dziennie.

OD 4 DO 6 ROKU ŻYCIA

Ogranicz ilość podawanych dzieciom soków do max. 1/2 – 3/4 szklanki dziennie.

OD 7 DO 18 ROKU ŻYCIA

Ogranicz ilość soku w diecie Twojego dziecka do max. 1 szklanki dziennie. (lub naucz je zawczasu dobrych nawyków związanych z piciem, tak żeby samo ograniczało ilość wypijanego soku a piło przede wszystkim wodę 😉 )

Skąd te ograniczenia w spożywaniu soków?

Soki owocowe spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do nadmiernego spożycia cukrów prostych ale też ograniczać apetyt na posiłki stałe. Może to prowadzić do powstawania nadmiernej masy ciała,  a nadmiar fruktozy pochodzacej z soków – powodować biegunkę. Na dodatek picie soku z butelki lub kubka z dziubkiem zwiększa ryzyko próchnicy, szczególnie jeśli sok jest podawany w nocy, do snu lub jeśli dziecko chodzi z butelką lub wspomnianym kubkiem popijając przez cały dzień.

Kiedy dziecko spożywa owoc w całości to zjada witaminy, błonnik i inne składniki które w owocu występują naturalnie. Zapełnia żołądek i dostarcza składników odżywczych. Jeśli wypija sok to jego organizm otrzymuje głównie cukry proste zawarte w owocach. Zje tych cukrów więcej niż jedząc owoce.

Czy to dotyczy też polskich dzieci?

Jeżeli kupujesz sok w kartonie lub butelce i jest to sok owocowy to zgodnie z prawem nie może zawierać dodatku cukru. Przeczytaj czy na opakowaniu jest napisane słowo “SOK” czy może “napój” albo “nektar” ? Dwa ostatnie mogą być dosłodzone. Dosłodzone mogą być też soki owocowo-warzywne a więc obowiązkowo czytaj skład “karotki” i innych soków zawierających marchewkę lub inne warzywo.

I tak, te zalecenia są dobre również dla dzieci w Polsce!

Pewnie słyszeliście o akcji “5 porcji warzyw, owoców i soku” ale pamiętajcie, że dla zdrowia naszych dzieci korzystniejsze jest spożywanie warzyw i owoców w wersji jak najmniej przetworzonej. Soki nie powinny być codziennym elementem diety dzieci, a do picia lepiej podawać po prostu wodę. Soki można traktować jako element posiłku, przekąskę, nie zamiast wody.

A jeśli potrzebujesz więcej informacji o napojach i wodzie w diecie małych dzieci zajrzyj TUTAJ:

 

źródło: http://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217

 


Zapisz się do newslettera i odbierz prezent!

Please wait...

Dziękuję za zapisanie się do newslettera!

Przeczytaj też

2 komentarze

  1. A co z kompotami? Mój synek ma rok i 3 mies., od ponad pół roku podaję mu codziennie do picia kompoty. Głównie z jabłek, zero dodatku cukru, są bardzo rozwodnione tzn. Mało jabłek a dużo wody. Tak chciałam go przyzwyczaić do picia samej wody. Czy taki kompot również zawiera dużo naturalnych cukrów?

    1. Agnieszka, jeśli nie ma dodatku cukru i jesteś tego pewna bo robisz go sama, to nie wiąże się z takim zagrożeniem nadmiernego spożycia cukrów prostych jak przy nadmiernym spożyciu soków czy słodzonych napojów. Owoców jest tam niedużo z tego co piszesz więc nawet tych naturalnie występujących cukrów będzie niedużo. Ale myślę że i tak lepiej podawać wodę do picia bo dzięki temu dziecko przyzwyczai się do picia czystej wody. Wodę też pije czy podajesz kompot bo nie chce pić zwykłej wody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *